Välkommen till Vällingby

Europeiska Motor Vällingby är en fullserviceanläggning med försäljning och service av både nya och begagnade bilar. I Vällingby kan vi även hjälpa dig med att hitta rätt tjänstebil eller att hitta en hyrbil.

Europeiska Motor  ligger på Jämtlandsgatan 135, parallellt med Bergslagsvägen, några hundra meter nedanför Vällingby centrum. Vi erbjuder försäljning av privat-, företags- och transportbilar. Anläggningen innehar även en fullserviceverkstad samt försäljning av reservdelar.

Välkommen in!

Bilförsäljning

Konsument och företag: 08-585 621 10

Service

Verkstad: 08-585 621 20
Reservdelar: 08-585 621 20

Skadeverkstad: 08-585 621 20

Adress

Jämtlandsgatan 135
162 20 Vällingby

Tel.växel: 08-585 620 00
Fax: 08-585 620 17
info.vallingby@europeiskamotor.se

Hitta till oss, klicka på kartan

Bilförsäljning

Mån-Fre: 09:00 – 18:00
Lördag: 11:00 – 15:00
Söndag: 11:00 – 15:00

Reservdelar

Mån-Tors: 07:00 – 18:00
Fredag: 07:00 – 17:00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

Verkstad

Mån-Tors: 07:00 – 18:00
Fredag: 07:00 – 17:00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

Biluthyrning

Mån-Tors: 07:00 – 18:00
Fredag: 07:00 – 17:00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

 Avvikande Öppettider

Frågor, funderingar, synpunkter? Låt oss hjälpa dig med allt som rör ditt bilägande! Kontakta vår personal enligt uppgifterna nedan.

Mathias Falk
Plats-/Försäljningschef
08-585 621 13
mathias.falk@europeiskamotor.se

Martin Blaha
Säljledare
08-585 621 15
martin.blaha@europeiskamotor.se

Oscar Wahlman
Customer Manager
08-585 621 16
oscar.wahlman@europeiskamotor.se

Kourosh  Makki
Customer Manager
08-585 621 17
kourosh.makki@europeiskamotor.se

Sofia Lundberg (mammaledig)
Customer Manager
08-585 621 19
sofia.lundberg@europeiskamotor.se

Emil Ingemarsson
Customer Manager
08-585 621 18
emil.ingemarsson@europeiskamotor.se

Frågor, funderingar, synpunkter? Låt oss hjälpa dig med allt som rör ditt bilägande! Kontakta vår personal enligt uppgifterna nedan.

 

Rickard Norman
Verkstadschef
08-585 621 21
rickard.norman@europeiskamotor.se

Tony Morgård
Servicerådgivare
08-585 621 22
tony.morgard@europeiskamotor.se

Björn Elofsson-Larsson
Servicerådgivare
08-585 621 23
bjorn.larsson@europeiskamotor.se

 

Peter Jonsson
Reservdelschef
08-585 621 25
peter.jonsson@europeiskamotor.se

Roland Ryman
Servicerådgivare, reservdelar
08-585 621 27
roland.ryman@europeiskamotor.se

 Enrique Carvajal
Servicerådgivare, plåtskador
08-585 621 24
enrique.carvajal@europeiskamotor.se