Välkommen till Täby

Europeiska Motor Täby är en fullserviceanläggning med försäljning och service av både nya och begagnade bilar. I Täby kan vi även hjälpa dig med att hitta rätt tjänstebil eller att hitta en hyrbil.

Europeiska motor är belägen på Enhagsvägen 4, en dryg kilometer från E18 norrgående. Vi erbjuder försäljning av privat-, företags- och transportbilar. Anläggningen innehar även en fullserviceverkstad samt försäljning av reservdelar. Låt våra sakkunniga kollegor hjälpa dig till fullo.

Välkommen in!

Bilförsäljning

Konsument och företag: 08-585 621 70

Service

Verkstad: 08-585 621 80
Reservdelar: 08-585 621 80

Skadeverkstad: 08-585 621 80

Adress

Enhagsvägen 4
187 40 Täby

Tel.växel: 08-585 620 00
Fax: 08-758 05 72
info.taby@europeiskamotor.se

Hitta till oss, klicka på kartan

Bilförsäljning

Vardag: 09:00 – 18:00
Lördag: 11:00 – 15:00
Söndag: 11:00-15:00

Verkstad

Mån-Tors: 07:00 – 18:00
Fredagar: 07:00 – 17:00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

Reservdelar

Mån-Tors: 07:00 – 18:00
Fredag: 07:00 – 17:00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

 Avvikande Öppettider

Frågor, funderingar, synpunkter? Låt oss hjälpa dig med allt som rör ditt bilägande! Kontakta vår personal enligt uppgifterna nedan.

Christer Åkerström
Plats-/Försäljningschef
08-585 621 71
christer.akerstrom@europeiskamotor.se

Pavel Silinski
Customer Manager
08-585 621 75
pavel.silinski@europeiskamotor.se

 

Kai Aaltonen
Rådgivare
08-585 621 73
kai.aaltonen@europeiskamotor.se

Theodor Tetteris
Customer Manager
08-585 621 76
theodor.tetteris@europeiskamotor.se

Jesper Nummelin
Customer Manager
08-585 621 72
jesper.nummelin@europeiskamotor.se

Frågor, funderingar, synpunkter? Låt oss hjälpa dig med allt som rör ditt bilägande! Kontakta vår personal enligt uppgifterna nedan.

Per Åslund
Verkstadschef
08-585 621 81
per.aslund@europeiskamotor.se

Johan Pettersson
Servicerådgivare
08-585 621 85
johan.pettersson@europeiskamotor.se

Bo Nordström
Servicerådgivare/reservdelar
08-585 621 82
bo.nordstrom@europeiskamotor.se

 

Toni Suikki
Reservdelschef
08-585 621 83
toni.suikki@europeiskamotor.se

Gunnar Envang
Servicerådgivare
08-585 621 84
gunnar.envang@europeiskamotor.se

Andrzej Wierzejski
Servicerådgivare/plåtskador
08-585 621 86
andrzej.wierzejski@europeiskamotor.se