Välkommen till Rissne (huvudkontor)

Europeiska Motor Rissne är en fullserviceanläggning med försäljning och service av både nya och begagnade bilar. I Rissne kan vi även hjälpa dig med att hitta rätt tjänstebil eller att hitta en hyrbil.

Europeiska Motor är belägen på Madenvägen 5 i Rissne, Sundbyberg, intill McDonalds & SEB.Vi erbjuder försäljning av privat-, företags- och transportbilar. Anläggningen innehar även en fullserviceverkstad samt försäljning av reservdelar.  Njut av en kopp gott kaffe medan vi, på bästa möjliga sätt, hjälper dig att välja din Toyota.

Välkommen in!

Bilförsäljning

Konsument: 08-585 620 40
Företag: 08-585 620 50

Leveransadministration

08-585 620 65

Service

Verkstad: 08-585 620 80
Reservdelar: 08-585 620 70
Skadeverkstad: 08-585 620 90

Biluthyrning

AVIS Hyrbilar: 08-585 620 60

 Besöksadress

Madenvägen 5
174 55 Sundbyberg
Tel.växel: 08-585 620 00
Fax: 08-585 620 10

info.rissne@europeiskamotor.se

Hitta till oss, klicka på kartan.

Bilförsäljning

Vardag: 09:00 – 18:00
Lördag: 11:00 – 15:00
Söndag: 11:00 – 15:00

Reservdelar

Mån-Tors: 07:00 – 18:00
Fredag: 07:00 – 17:00
Lördag: 11:00-15:00
Söndag: Stängt

Verkstad

Mån-Tors: 07:00 – 18:00
Fredag: 07:00 – 17:00
Lördag: 11:00-15:00
Söndag: Stängt

Biluthyrning

Mån-Tors: 07:00 – 18:00
Fredag: 07:00 – 17:00
Lördag: Stängt
Söndag: Stängt

Avvikande Öppettider 

Frågor, funderingar, synpunkter? Låt oss hjälpa dig med allt som rör ditt bilägande! Kontakta vår personal enligt uppgifterna nedan.

Mattias Lysedal
Försäljningsdirektör
08-585 620 21
mattias.lysedal@europeiskamotor.se

Håkan Nordström
Rådgivare
08-585 620 42
hakan.nordstrom@europeiskamotor.se

Jonathan Hammar
Rådgivare/Företag
08-585 620 95
jonathan.hammar@europeiskamotor.se

Nidal Bou-Hamdan
Customer Manager
08-585 620 94
nidal.bou-hamdan@europeiskamotor.se

Sandra Siljemark (Mammaledig)
Customer Manager
08-585 620 64
sandra.siljemark@europeiskamotor.se

Mazdak Nasri (Pappaledig)
Customer Manager
08-585 620 63
mazdak.nasri@europeiskamotor.se

Kayvan Makki
Customer Manager
08-585 620 55
kayvan.makki@europeiskamotor.se

Ann Whitefield
Customer Manager
08-585 620 91
ann.whitefield@europeiskamotor.se

 Anastasios Soulas
Customer Manager
08-585 620 45
anastasios.soulas@europeiskamotor.se

 

David Rhodiner
Tf. Försäljningschef
08-585 620 41
david.rhodiner@europeiskamotor.se

Carl-Axel Mossberg
Säljledare
08-585 620 56
carl-axel.mossberg@europeiskamotor.se

Juha Ahonen
Företag försäljningschef
08-585 621 51
juha.ahonen@europeiskamotor.se

Daniel Croce
Key Account Manager
08-585 620 54
daniel.croce@europeiskamotor.se

Magnus Ryberg
Key Account Manager
08-585 621 14
magnus.ryberg@europeiskamotor.se 

Isak Lillieström
Customer Manager
08-585 620 44
isak.lilliestrom@europeiskamotor.se

Pia  Hjälmkrona
Customer Manager
08-585 620 53
pia.hjalmkrona@europeiskamotor.se

Charlie Henriksson
Customer Manager
08-585 620 47
charlie.henriksson@europeiskamotor.se

Frågor, funderingar, synpunkter?

Låt oss hjälpa dig med allt som rör ditt bilägande!

Kontakta vår personal enligt uppgifterna nedan.

Jonas Lindmark
Verkstadschef
08-585 620 81
jonas.lindmark@europeiskamotor.se

Hanna Larsson
Servicerådgivare
08-585 620 73
hanna.larsson@europeiskamotor.se

Adel Karam
Servicerådgivare, skadeverkstad
08-585 620 89
adel.karam@europeiskamotor.se

Stefan Ekroth
Servicerådgivare
08-585 620 86
stefan.ekroth@europeiskamotor.se

Tony Lithander
Servicerådgivare, reservdelar
08-585 620 79
tony.lithander@europeiskamotor.se

Peter Bankå
Servicerådgivare, reservdelar
08-585 620 78
peter.banka@europeiskamotor.se

Christer Ericsson
Servicerådgivare
08-585 620 75
christer.ericsson@europeiskamotor.se

Richard Ström
Servicerådgivare
08-585 620 83
richard.strom@europeiskamotor.se

Jan Svanström
Servicerådgivare/planör
08-585 620 82
jan.svanstrom@europeiskamotor.se

Joakim Österberg
Reservdelschef
08-585 620 71
joakim.osterberg@europeiskamotor.se

Yuri Vega
Servicerådgivare, skadeverkstad
08-585 620 88
yuri.vega@europeiskamotor.se

Fredrik Blomberg
Servicerådgivare
08-585 620 85
fredrik.blomberg@europeiskamotor.se

Tilda Gräsman
Servicerådgivare
08-585 620 84
tilda.grasman@europeiskamotor.se

Andreas Kållberg
Servicerådgivare
08-585 620 74
andreas.kallberg@europeiskamotor.se

Johan Kjellgren
Plåtverkmästare
08-585 620 87
johan.kjellgren@europeiskamotor.se

AVIS Hyrbilar

08-585 620 60
rissne@avis.se

 

 

 

 

 

 

Mikael Boström
Styrelseordförande
mikael.bostrom@europeiskamotor.se

 

Bengt Boström
Styrelseledamot
bengt.bostrom@europeskamotor.se

Fredrik Björklund
Styrelseledamot
fredrik.bjorklund@europeiskamotor.se
Hans-Eric Almebäck
VD
hans-eric.almeback@europeiskamotor.se
Mattias Lysedal
Försäljningschef
mattias.lysedal@europeiskamotor.se
Mikael Fornell
Servicemarknadschef
mikael.fornell@europeiskamotor.se
Fredrik Sandberg
Ekonomichef
fredrik.sandberg@europeiskamotor.se